Betlémská cesta
V Třešti je dodnes udržována tradice stavění betlémů v rodinách. Betlémská cesta městem je vyvrcholením příprav a práce, kterou místní lidé do svých betlémů vkládají.
Každoročně v období od 26. prosince do 2. února je možné některé domácnosti navštívit a nechat se okouzlit rodinnou tradicí, která se předává z generace na generaci.
Od roku 2015 je Betlémská cesta součástí Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.
Pro bližší informace kontaktujte TIC Třešť, tel.: 567 234 567.
Jak funguje Betlémská cesta
Pod názvem Betlémská cesta se prohlídky betlémů v domácnostech organizují v Třešti od roku 2005, kdy každá rodina dostala své číslo, a pokud v dalším roce betlém zrovna nevystavovala, bylo toto její číslo v aktuálním seznamu vynecháno.
Každý dům, ve kterém mají betlém pro návštěvníky připraven, bývá označen zelenou cedulkou. Pokud je tato cedulka s terčíkem otočena dozadu, znamená to, že je zavřeno. Prosíme, respektujte toto nepsané pravidlo. Doporučená doba k návštěvě rodin je v čase mezi 9.00 a 12.00 hodinou a následně mezi 13.00 a 18.00 hodinou.
V posledních letech bývá v rámci Betlémské cesty zpřístupněno pro veřejnost okolo dvou desítek betlémů. Kromě rodin, muzea a stálé expozice betlémů v Domě J. A. Schumpetera jsou betlémy k vidění i v kostele sv. Kateřiny, na zámku nebo v areálu firmy Podzimek a synové.
Mapa betlémské cesty je ke stažení zde.
Z Třeště až do Prahy
V roce 2008 byla Betlémská cesta poprvé prodloužena až do Jindřišské věže v Praze. Stejně jako betlémy v Třešti, tak i betlém v Praze je každým rokem trošku jiný. Scéna je vždy obohacena o něco nového. V počátcích býval betlém pětimetrový, po několika letech se rozšířil téměř o dvojnásobek. Dnes na výstavě mezi postavami a staveními najdete vyřezanou už i samotnou Jindřišskou věž.